Gdański Uniwersytet Medyczny

Centrum Medycyny Inwazyjnej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych szpitali w europie. Jego projekt bazuje na wzajemnej współpracy między działami służb ratowniczych, chirurgii, radiologii oraz sterylizacji. Integralną częścią uczelni jest główne centrum bloku operacyjnego z możliwością transmisji na żywo, a także sale lekcyjne, sale konferencyjne, dydaktyczne, pracownie komputerowe oraz audytorium mogące pomieścić 288 użytkowników.

Aby połączyć różne przestrzenie, wykonawca instalacji Integra AV zaprojektował światłowodowy system przełączania i dystrybucji sygnałów AV o możliwości transmisji i nagrań na żywo. Rozwiązanie to zapewnia wysoką wydajność prezentacji wideo oraz nagrywania, transmisji strumieniowej do wewnętrznej telewizji edukacyjnej, konferencji i telekonferencji oraz ogólnej kontroli przewodowej lub bezprzewodowej.

 

Wszystkie pomieszczenia edukacyjne i chirurgiczne wyposażone są tak, aby umożliwić wyświetlanie danych medycznych i rejestrację wykładów oraz zabiegów chirurgicznych. Lekcje są transmitowane w czasie rzeczywistym do wszystkich aktywnych lokalizacji poprzez rozbudowaną infrastrukturę światłowodową, która opiera się na modularnym przełączniku światłowodowym FOX Matrix 7200. System ten zapewnia łatwy dostęp do obrazów o wysokiej rozdzielczości i danych medycznych do celów dydaktycznych.Nowy system AV obsługuje szeroką gamę sygnałów wideo od standardowych do wysokiej rozdzielczości, oraz audio bez znaczenia czy są to sygnały analogowe czy cyfrowe. Wchodzące sygnały analogowe są digitalizowane przez system aby zapewnić niezawodną i wysoką wydajność transferu i dystrybucji. Zapewnia on również transmisję RS-232 do sterowania IR, Ethernet oraz obsługuje USB.

 

Projekt ten sprawdza się szczególnie dobrze w sali, która wyposażona jest w klatkę Faradaya. W przeciwieństwie do tradycyjnego okablowania, technologia światłowodowa pozwala na eliminację zakłóceń elektromagnetycznych z rezonansu magnetycznego. System AV jest zaprojektowany wokół FOX Matrix ponieważ zawiera funkcje i przełączniki o wysokiej wydajności, które są bardzo istotne dla środowisk o znaczeniu krytycznym .Do odległych miejsc zastosowano obudowę Extron PowerCage1600 wyposażoną w modułowe rozszerzenia światłowodowe oraz nadajniki i odbiorniki FOXBOX DVI Plus Sm umożliwiające dystrybucję sygnału w całym obiekcie.

Szczegóły wyposażenia sal

31 sal lekcyjnych oraz konferencyjnych zawierają kompaktowe pojedyncze rozszerzenia, które zapewniają dostęp do wszystkich źródeł systemowych za pomocą infrastruktury optycznej. Przenośne źródła HDMI i VGA mogą również być podłączane za pomocą Cable Cubby instalowanym np. w pulpitach. Dla sygnałów HDMI, DVI, czy RGBHV przełączanie sygnałów realizuje MPS409 Media Presentation Switcher i zapewnia ich dystrybucję do systemu projekcyjnego. HDMI 101 Plus zamontowany blisko projektora wyrównuje przychodzące sygnały dla długich przewodów HDMI. MPS 409 wysyła sygnał audio do systemu dźwiękowego w pomieszczeniu, które zawiera procesor Extron DMP 64. Procesor cyfrowy 6x4 ProDSP ma za zadanie obsługę mikrofonów i upraszcza miksowanie oraz optymalizację dźwięku dla głośników sufitowych napędzanych przez wzmacniacz XPA 2002. Nadajnik Extron FOXBOX Tx DVI Plus SM zamontowany z DMP 64 zapewnia powrót sygnałów AV do FOX Matrix. 17 sal operacyjnych i 10 pokoi podglądowych posiada te same możliwości udostępniania źródeł przez połączenia światłowodowe, jednak ze względów bezpieczeństwa przenośne źródła nie są obsługiwane. Optyczne odbiorniki FOXBOX Rx DVI Plus instalowane za ekranami LCD w każdym pomieszczeniu dostarczają sygnały wideo do wyświetlaczy. Analogowe wyjście audio stereo odbiornika dostarcza sygnał do końcówki XPA 2001-100V, która rozsyła go do głośników.

System sterowania i monitoringu AV

Aby uprościć pracę instruktorów, pokoje posiadają zamontowane panele naścienne Extron TLP 350MV 3.5 Wall Mount TouchLink oraz procesor sterujący IP Link. Niektóre pomieszczenia zawierają również panele TLP 700TV 7” Tabletop TouchLink oraz procesory IPL 250. Zazwyczaj panele naścienne montowane są w pulpitach za pomocą uchwytów SMB 303. Jedną z wielu zalet panelu dotykowego 3.5” jest PoE ( Power over Ethernet ), funkcja która pozwala na sterowanie i zasilanie za pomocą jednego przewodu skrętki. Procesory sterujące IP Link współpracują z zainstalowanymi panelami celem zapewnienia pełnej kontroli w sali. Możliwości wbudowanej sieci Ethernet pozwalają na sterowanie zdalne, monitoring oraz rozwiązywanie problemów urządzeń AV z dowolnego miejsca w sieci. Przekaźniki i kontakty zapewniają proste zarządzanie takimi elementami wyposażenia jak regulacja poziomu oświetlenia czy zmotoryzowany ekran projekcyjny. W pełni konfigurowalny system AV do zarządzania używa darmowego oprogramowania drag-and-drop Global Configurator.

 

 

Prostota konstrukcji systemu AV

Aby skonsolidować działanie i monitoring systemu AV, uniwersytecki dział IT używa GlobalViewer Enterprise – GVE, która jest aplikacją WEB służącą do zarządzania zasobami i zdalnego sterowania dla środowisk instytucjonalnych AV. Przy projektowaniu interfejsu użytkownika GVE, wykonawca Integra AV ściśle współpracowała z działem IT. Urządzenia AV pogrupowane są według lokalizacji, aby zapewnić określone informacje dla odpowiednich poziomów organizacji.

Zespół uniwersytecki bardzo docenia zdolność do zdalnego podglądania i modyfikowania daty i godziny konfigurowanych wydarzeń oraz wyłączania urządzeń AV, które pozostają aktywne w błędzie. „ Dzięki aplikacji Extron GlobalViewer zarządzanie i kontrola nad systemem w całym budynku jest niezwykle prosta. Jest to dla nas niezawodne narzędzie do prowadzenia naszych codziennych operacji” - mówi Mikołaj Burka, administrator systemu na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Streaming oraz zapis wykładów, procedur i materiałów instruktażowych dla różnych podmiotów udostępniany jest przez cały uniwersytecki Extranet. Procedury medyczne oraz inne dane dystrybuowane są poprzez infrastrukturę światłowodową i transmitowane w ExtraNet za pomocą dekodera multimedialnego SME100 HD. W celu dokumentacji ważnych wydarzeń Integra AV zainstalowała system transmisji i zapisu VN-Matrix. 4 enkodery VNE 225 DVI , VN Matrix Multi-Channel Recorder oraz VN-Matrix Enterprise Controler zdolne są do zapisu czterech źródeł AV wysokiej rozdzielczości. Zapisana treść dekodowana jest przy użyciu dekoderów VND 225 DVI oraz oprogramowaniu VNM zainstalowanym na wielu komputerach. System bezstratnej kompresji oraz synchronizacji oferowany przez VN-Matrix zapewnia, że obraz z kamery lub wizualizacja komputerowa może być wyświetlana i rejestrowana jednocześnie na czterech ekranach daje nam doświadczenie uczestnictwa w wydarzeniu.

Pozytywne wrażenia

System AV został zainstalowany i uruchomiony w zaledwie 3 miesiące. Przedstawiciele uniwersytetu donoszą, że system AV/LAN pracuje bardzo dobrze przy konferencjach międzynarodowych. Administracja jest bardzo zadowolona z systemu, który umożliwia dzielenie sygnałów AV z jakością Full HD wśród sal operacyjnych, sal wykładowych, pomieszczeń konsultacyjnych oraz audytorium. Instruktorzy zauważyli łatwość obsługi prezentacji z zainstalowanych paneli dotykowych, nazywając nowe możliwości bardzo pomocnymi. Nowe Centrum Medycyny Inwazyjnej, którego system AV zawiera infrastrukturę światłowodową, sterowanie oraz transmisję używając produktów Extron, jest świetnym przykładem pokazującym dlaczego Uniwersytet Medyczny w Gdańsku jest rozpoznawanym liderem szkolnictwa wyższego na świecie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.